سوال و جواب مطالعات ششم درس 2

سوالات درس دوم مطالعات اجتماعی ششم

 

سوال و جواب مطالعات ششم درس 2

📚 سوالات متن مطالعات ششم
🔴 سوال های درس دوم

درس 2
1.به منظور از ضرب المثل « پیدا کردن دوست آسان است اما حفظ و نگهداری آن مشکل است » چیست ؟
جواب» یعنی اینکه ما می توانیم دوستان زیادی پیدا کنیم اما این که چگونه با همه دوستان خود رفتار درست و صادقانه ای داشته باشیم که دوستی ما ادامه پیدا کند کار مشکلی است

۲- بعد از دوست شدن با دیگران چه مسئله مهمی پیش می آید ؟
جواب» حفظ و نگهداری دوستی

٣- حفظ و نگهداری دوستی یعنی چه ؟
جواب» حفظ دوستی یعنی این که ما با دوستانمان چه رفتارهایی داشته باشیم تا دوستی ادامه پیدا کند. چه کنیم تا دوستی ها به هم نخورد و محکم تر شود.

4- پس از دوست شدن در رابطه ی دوستی به چه نکاتی باید توجه کرد ؟
جواب» به دوست وفادار باشیم و در غیاب دوستمان هم از او دفاع کنیم. * کاری نکنیم که دوستان ما به خاطر خواسته های ما به دردسر و زحمت بیفتند. اگر خطایی در دوستمان دیدیم، عیب جویی نکنیم. بلکه با رفتار محبت آمیز و در خلوت به او تذکر
دهیم اگر دوستمان کار اشتباهی انجام داده و عذر می خواهد، او را ببخشیم. با یکدیگر با احترام برخورد کنیم و بیش از حد شوخی نکنیم. در مسائل و مشکلات با هم احساس همدردی و خیرخواهی داشته باشیم و به هم کمک کنیم.

5- چرا در دوستی باید حد و مرز داشته باشیم ؟
جواب» زیرا اگر از حدود خود بیشتر بروند، مشکلاتی به وجود می آورند.

6-چرا باید از دوستی های افراطی پرهیز کرد ؟
جواب» این نوع وابستگی زیاد از حد به دوست و آرامش روحی افراد را بر هم می زند. پس باید از دوستی های افراطی پرهیز کرد

۷-در دوستی در چه مواقعی باید (( نه )) بگویم ؟
جواب» موقعیت هایی که افراد از ما درخواست های نابجا دارند.

۸- در روابط با دوستان یا حتی بزرگترها، موقعیت هایی پیش می آید که افراد از ما درخواست های نابجایی دارند. در این موارد چه باید بکنیم ؟
جواب» وقتی کسی از شما چیزی یا کاری را می خواهد که به نظر شما نادرست است باید قاطعانه و محکم «نه» بگویید از «نه» گفتن خجالت نکشید اما سعی کنید محترمانه «نه» بگوید اگر لازم دانستید دلیل «نه» گفتن خودتان را هم بگویید .

۹. چرا گاهی نه گفتن سخت می شود ؟
جواب» ممکن است احساس کنیم که با نه گفتن، آنها از دست ما ناراحت می شوند با از این که نظر واقعی مان را بگوییم خجالت بکشیم گاهی تصور می کنیم اگر به آنها «نه» بگوییم ما را مسخره می کنند با فکر می کنند ما بچه هستیم .

۱۰ – اگر انسان برخلاف عقیده ی خودش، همه ی خواسته های دیگران را قبول کند و بخواهد آنها را راضی نگه دارد، چه اتفاقی می افتد؟

جواب» ممکن است حتی برای خودش و خانواده اش دردسر درست کند.

فعالیت ۲

معنی این شعر چیست مربوط به کدام یک از توصیه های مربوط به دوستی در صفحه ی قبل است ؟
جواب» دوست آن باشد که گیرد دست دوست …………………………. در پریشان حالی و درماندگی دوست واقعی کسی است که در هنگام مشکلات و گرفتاری ها به دوست خود کمک کند . این بیت همان توصیه است که می گوید در مسائل و مشکلات با هم احساس همدردی و خیرخواهی داشته باشیم و به هم کمک کنیم.